Tīrība – labākā Ziemassvētku dāvana tavam mājoklim | MESTIRAM.LV

Ja esi jau paspējusi no kastēm izpakot lampiņu virtenes un citus Ziemassvētku rotājumus, pirms mājas izgreznošanas padomā, vai tā tiešām jau ir gatava Ziemassvētku pārvērtībām. Ģenerāltīrīšana ir nopietns izaicinājums, bet, ja veltīsi tai vienu dienu, varēsi justies droša, ka neviens viesis ar zeķi netīšām neaizķers kādu putekļu kamolu no dīvāna apakšas.

Grūti pieejamas vietas

Pat ja regulāri tīri savu mājokli, atzīsti, ka bieži aizmirsti par netīrumiem grūti aizsniedzamās vietās. Šeit būs neliels atgādinājums.

 • Gaismekļu kupoli, aizkaru karnīzes, augstu skapju un plauktu virsmas. Būsim godīgi, šie mājas stūrīši putekļu lupatu redz retāk kā reizi nedēļā. Tādēļ tur būs sakrājusies pamatīga putekļu kārta. Lai to notīrītu bez lielas piepūles, izmanto mikrošķiedras lupatiņu, kas labi pievelk putekļus.
 • Laukumi zem mēbelēm un aiz tām. Ierodoties ciemiņiem, var nākties nedaudz pabīdīt mēbeles, lai istabā ietilptu lielais galds. Jau laikus parūpējies, lai dīvāna atbīdīšana neatklātu putekļu kamolus: pārlaid grīdai putekļsūcēju, pēc tam pārslauki ar slapju lupatu, bet mēbeles atstum vietā, kad grīda pilnībā nožuvusi.

Virtuve

Pirms svētku kulinārijas šova vajadzētu parūpēties arī par vidi, kurā tas norisināsies. Protams, galdu un cepeškrāsns virsmu nāksies spodrināt teju vairākas reizes dienā, bet katrā virtuvē ir stūrīši, kuri parastās tīrīšanas laikā saņem daudz mazāk uzmanības.

Ledusskapis

Pēc svētkiem pāri palikušie cienasti aizņem tik daudz vietas, ka nemanot sāc sapņot par otru ledusskapi. Lai par to nevajadzētu raizēties, jau laicīgi parūpējies par kārtību ledusskapī.

 • Izņem no tā visu pārtiku, sašķiro nederīgos produktus, bet atlikušos uz īsu brīdi novieto uz balkona vai citā vēsākā vietā.
 • Ja saldētavu klāj “ledāji”, šis ir īstais brīdis tos izkausēt. Atvieno ledusskapi no kontaktligzdas, uz grīdas ap ledusskapi izklāj vecas avīzes vai papīra dvieļus. Ledusskapī vai saldētavā ievieto dažas bļodiņas ar verdošu ūdeni. Lai nesabojātu piesalušos plauktiņus, apklāj tos ar dvieli un tikai tad novieto karsto bļodiņu. Aizver ledusskapja vai saldētavas durtiņas, un drīz jau varēsi to viegli iztīrīt.
 • Vislabāk ledusskapi tīrīt, izņemot no tā visas atvilktnes un plauktiņus. Tos nomazgā ar parasto trauku mazgāšanas līdzekli, pirms tam paturot istabas temperatūrā. Karsts ūdens var bojāt iesalušas virsmas. Ledusskapja daļas ievieto atpakaļ, kad tās pilnībā nožuvušas.
 • Ledusskapja iekšpusi tīri ar ūdens un etiķa maisījumu.

Cepeškrāsns

Aizverot cepeškrāsns durtiņas, visbiežāk aizmirstas, kas notiek tās iekšpusē. Taču ideālu svētku cepešu un kūku gatavošanai daudz piemērotāka būs tīra un spodra cepeškrāsns.

 • Izņem cepeškrāsns restītes un iemērc tās karstā ūdenī, pievienojot dažas pilītes trauku mazgāšanas līdzekļa.
 • Pudelē ar izsmidzināmu dozētāju ieber 3–4 tējkarotes sodas un aplej ar ūdeni. Maisījumu labi sakrati. Ar to rūpīgi izsmidzini cepeškrāsns iekšpusi, visvairāk uzmanības veltot pamatīgāk piesvilinātām virsmām. Stundiņu atpūties (vai dodies palūkoties, kā sokas saldētavas kūstošajam ledum) un  pēc tam pārbaudi, vai cepeškrāsns sieniņas jau iespējams viegli nospodrināt. Ja netīrumi aizvien “nekustas”, apsmidzini tos vēlreiz un atvēli papildu stundu maisījuma iedarbībai.
 • Netīrumus tīri ar lāpstiņu vai skrāpi, bet beigās visu vēlreiz izslauki ar sagatavoto maisījumu. To vari izmantot arī cepeškrāsns stikla sieniņu tīrīšanai.
 • Pirms ar uzvaras sajūtu aizver spodro cepeškrāsni, pārmazgā to ar ūdens un etiķa maisījumu.

Putekļu krātuves

Aizvērtas pieliekamā kambara vai reti izmantojamu skapīšu durvis vēl nenozīmē, ka visi aiz tām esošie putekļi maģiski izkūp gaisā. Šis ir īstais brīdis pārdomāt, kuras no šeit  uzglabātajām lietām tev vēl ir vajadzīgas. Veic īsu testu:

 1. Vai šī lieta joprojām ir funkcionāla?
 2. Kad pēdējo reizi to lietoji?
 3. Ja to glabā kā piemiņas lietu, vai tiešām šī ir vienīgā un labākā piemiņa?

Godīga atbilde palīdzēs izvēlēties starp “paturēt” vai “izmest”. Bet vēl labāk būs, ja šajā iepirkšanās trakuma laikā no nevajadzīgām lietām atvadīsies atbildīgi – varbūt kāda no tām varētu rast sev vietu draugu mājās? Sarīko nelietu fotosesiju un nosūti bildes draugiem. Iespējams, kādam tavas nevajadzīgas lietas lieti noder. Ja kāda no tām neatrod sev jaunas mājas, tai piemērotāko vietu, iespējams, atradīsi šeit.

Atpakaļ uz mājas lapu
Šī vietne izmanto sīkdatnes. Sīkdatnes tiek izmantotas, lai apkopotu informāciju par vietnes apmeklējumiem, uzlabotu vietnes veiktspēju un piedāvātu lietotājiem atbilstošu saturu un reklāmas. Lai iegūtu vairāk informācijas, lūdzu, skatiet mūsu sīkdatņu lietošanas noteikumus. Lasīt vairāk.
Šī vietne izmanto sīkdatnes. Sīkdatnes tiek izmantotas, lai apkopotu informāciju par vietnes apmeklējumiem, uzlabotu vietnes veiktspēju un piedāvātu lietotājiem atbilstošu saturu un reklāmas. Lai iegūtu vairāk informācijas, lūdzu, skatiet mūsu sīkdatņu lietošanas noteikumus. Lasīt vairāk.