Padomi: kā pareizi tīrīt dažādas virsmas, lai tās nesabojātu? | MESTIRAM.LV

Šķiet, tīrības uzturēšanai mājās diploms nav nepieciešams, arī tādu studiju nav. Bet varētu būt! Kad visapkārt ir tik milzum daudz dažādu ierīču, mēbeļu un iekārtu, bet katras virsmas kopšanai paredzēti citi noteikumi, lai veiktu uzkopšanu “pareizi”, arī nepieciešamas iemaņas. Lai kļūdoties nenāktos “Google” meklētājā ievadīt frāzi “kā restaurēt saskrāpētu galdu”, – lūk, daži būtiski padomi, kā pareizi tīrīt dažādas virsmas, tās nesabojājot:

Koks – skaists un ļoti prasīgs

Dabīgais koks – padarīs greznu ikvienu interjeru, tomēr šādu virsmu kopšana prasa noteiktas zināšanas. Ja koksne ir lakota, tas ne tikai nodrošina izturību pret ārējiem faktoriem, bet arī aizsargā pret skrāpējumiem, tāpēc tā ir viegli tīrāma, un to sabojāt, par laimi, nav tik vienkārši. Taču nepārklātām (eļļotām, vaskotām) virsmām lielākie ienaidnieki ir mitrums un nestabila temperatūra, kas var izraisīt deformācijas.

Tādā gadījumā izvairieties vai pilnībā atsakieties no mitrās uzkopšanas, neizvēlieties raupjus audumus (piemērota būs kokvilna vai vate), bet katru līdzekli pirms lietošanas izmēģiniet uz maz redzama, neliela laukumiņa, piemēram, galda kājas iekšpusē. Vismaz reizi gadā koka virsmas atjaunojiet ar mēbelēm paredzētu eļļu (piemēram, linsēklu).

Stikls – ātri kļūst netīrs, bet nav klīrīgs

Stikla detaļas sadzīvē rada ne tikai modernu estētiku, bet arī galvassāpes – no kurienes tik daudz pirkstu nospiedumu un kā tos visus notīrīt? Lai stikls mirdzētu, nepievilktu putekļus un netiktu skrāpēts, nav nepieciešams lietot speciālus, tieši šādām virsmām paredzētus ķīmiskos līdzekļus.

Visbiežāk pietiks ar siltu (ne karstu) ūdeni un piemērotu lupatiņu (vislabāk izvēlēties mikrošķiedru, kas aiz sevis neatstāj pūkas, bet lieliski derēs arī papīra dvieļi). Taukainus traipus noņemsiet, ūdenim pievienojot nedaudz visparastāko šķidro ziepju vai trauku mazgāšanas līdzekļa. Stikla virsmām mirdzumu atjaunot palīdzēs viegls etiķa šķīdums, bet samazināt svīšanu – skūšanās putas.

Stikla keramikai (piemēram, indukcijas plīts virsmai) nepieciešams vairāk uzmanības. Šādas virsmas ir regulāri jātīra un jākopj, jāizmanto speciāli tīrīšanas līdzekļi, kuri uz virsmas veido aizsargkārtu, aizsargājot to pret netīrumiem. Pirms katras lietošanas ieteicams ar sausu lupatiņu notīrīt svaigos putekļus un citus netīrumus. Nekādā gadījumā neizmantojiet abrazīvus līdzekļus, tērauda vati vai ļoti spēcīgus, tam neparedzētus tīrīšanas līdzekļus – veciem piedegumiem ir radīti speciāli skrāpji.

Vannas istabā – savi noteikumi

Ja nemīlat daudz laika veltīt mājas darbiem, izvēlieties vannu atbildīgi. Akrils ir populārs, ļoti viegli tīrāms – tam būs piemēroti teju visi ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi. Protams, tas ir mīkstāks nekā emalja, tāpēc raupjās lupatas nolieciet malā un aizmirstiet senos padomus vannas kopšanai. Abrazīvās daļiņas saskrāpēs virsmu, tāpēc virsmas spīdumu atgūt vairs neizdosies. Turklāt, vannas virsma ir jāpasargā arī no rūsas.

Tērauda vannas nemaina krāsu, tāpēc arī tīrīšana ir vienkāršāka un retāk nepieciešama – te palīdzēs parastie šķidrie tīrīšanas līdzekļi. Pēc skrāpējumiem nav sarežģīti atjaunot arī akmens vannas.  Vannu kopšanas pamatnoteikums – regulāra tīrīšana pēc katras mazgāšanās reizes, neatstājot ziepju un citus nosēdumus, kā arī tīrīšana, neizmantojot nekādas asas birstes / sūkļus.

Svarīgi

  • Informatīvie izdevumi netiek drukāti tāpat vien – lai arī, šķiet, intuitīvi zinām, kā pievienot un izmantot cepeškrāsni, veltiet dažas minūtes arī nodaļai par tās kopšanu.
  • Pirms izmēģināt jaunus ķīmiskos līdzekļus vai pat ekoloģiskus tīrīšanas līdzekļus, nesteidzieties, lai nenāktos pārdzīvot par lielu traipu galda vidū. Līdzekli vispirms izmēģiniet maz redzamā vietā.
  • Asi sūkļi, abrazīvi beršanas rīki un birstes var sabojāt pat visizturīgāko virsmu. Iestāvējušos traipus labāk pieveikt nevis ar spēku, bet ar prātu – piemēram, traipu ierīvējot ar etiķi, sodu, ķīmisko līdzekli u.c. un to paturot ilgāku laiku.
Atpakaļ uz mājas lapu
Šī vietne izmanto sīkdatnes. Sīkdatnes tiek izmantotas, lai apkopotu informāciju par vietnes apmeklējumiem, uzlabotu vietnes veiktspēju un piedāvātu lietotājiem atbilstošu saturu un reklāmas. Lai iegūtu vairāk informācijas, lūdzu, skatiet mūsu sīkdatņu lietošanas noteikumus. Lasīt vairāk.
Šī vietne izmanto sīkdatnes. Sīkdatnes tiek izmantotas, lai apkopotu informāciju par vietnes apmeklējumiem, uzlabotu vietnes veiktspēju un piedāvātu lietotājiem atbilstošu saturu un reklāmas. Lai iegūtu vairāk informācijas, lūdzu, skatiet mūsu sīkdatņu lietošanas noteikumus. Lasīt vairāk.