Atjautīgi un stilīgi risinājumi, kā šķirot atkritumus | MESTIRAM.LV

Katru gadu pasaulē sakrājas tik daudz atkritumu, ka ar tiem piepildītām atkritumu tvertnēm būtu iespējams noklāt attālumu no Zemes līdz Mēnesim. Iespējams, šodien ir īstais brīdis palūkoties uz savu atkritumu kasti  un padomāt, ko tās saturs vēstī par tavām attiecībām ar dzimto planētu. Atkritumu šķirošana ir iespējamā misija. Laiks pievienoties atbildīgajiem vides draugiem!

Vairākas atkritumu kastes vienuviet

Atkritumu kastes nav iecienītākais interjera elements, tādēļ doma par to “vairošanos” bieži apslāpē vēlmi šķirot atkritumus. Taču risinājums raitākai pārejai pie labākiem ieradumiem tiešām ir viegli atrodams, turklāt ne viens vien.

Vietas izvēle. Atkritumu šķirošanai nevajadzētu izvēlēties pieliekamo, balkonu vai attālākus mājas nostūrus. Būsim godīgi, vilinājums izmest plastmasas pudeli sadzīves atkritumu kastē ir gana liels un kļūst vēl lielāks, ja plastmasai paredzēto kasti nākas iet meklēt uz citu telpu. 🙂 Atkritumu šķirošana šķitīs vienkāršāka, ja tai izvēlēsies jau ierasto vietu blakus līdzšinējai atkritumu kastei.

Ko šķirot? Atsevišķi būtu vēlams šķirot stiklu, plastmasu, papīru un pārējos sadzīves atkritumus. Vairs neizmantojamām elektronikas ierīcēm un baterijām paredzētas kastes var atrast teju katrā tirdzniecības centrā, bez tam šādi atkritumi mājās parādās salīdzinoši reti, tāpēc tiem atsevišķa vieta nav nepieciešama. Tātad laiks ieviest četras atkritumu kastes.

Kā tās ietilpināt virtuvē? Lai arī mēbeļu ražotāji piedāvā dažādus ērtus un dizainiski pievilcīgus atkritumu šķirošanas risinājumus mājām, tev nav obligāti jāpērk jauns skapītis. Virtuvē slēpjas ne viens vien neizmantots stūris.  Šķirošanas entuziasti izdomājuši lieliskas idejas, kā šo tukšo telpu aizpildīt.

  • Kastes-atvilktnes. Padomā par brīvām vietām virtuves mēbelēs vai līdzās tām. Varbūt taviem virtuves skapīšiem ir kājiņas? Tad zem tiem uz grīdas vēl var atrast vietu izvelkamām kastītēm. Šajā gadījumā risinājums varētu būt plastmasas vai pītas kastes, kuras ne vien kārtīgi saguls līdzās viena otrai, bet arī neizskatīsies pēc atkritumu kastēm.
  • Maisi šķirošanai. Mūsdienās ir iespējams iegādāties krāsainus, daudzkārtējai lietošanai paredzētus plastmasas šķirošanas maisus ar rokturiem. Ja pierasts atkritumu kasti turēt vienā no virtuves skapīšiem un nevēlies šo vietu mainīt izvēlies mazāku kastes versiju sadzīves atkritumiem un tajā pašā skapītī ierīko trīs āķīšus šķirošanai paredzētajiem maisiem. Vairāk vietas tie aizņems vien tad, kad piepildīsies, bet tā būs zīme, ka laiks iznest atkritumus. Neaizmirsti, ka āķīšus vari ierīkot pie durtiņām arī skapīša iekšpusē.
  • Greznas atkritumu kastes. Papildu atkritumu kastes uzstādīsi priecīgāku prātu, ja tās rotās virtuvi. Atkritumu nebūs vairāk kā parasti, tie vienkārši tiks sadalīti četrās, tātad mazākās daļās. Iegādājies parastas, nelielas atkritumu kastes un “ieģērb” tās, piemēram, pītos grozos kā šeit. Urbāna interjera virtuvē lieliski iederēsies metāla atkritumu kastes, kuras vari arī nokrāsot.

Kā pareizi šķirot?

Te bšu neliels špikeris jaunajiem dabas draugiem, kā pareizi rūpēties par apkārtējo vidi.

  • Papīram paredzētajos konteineros jānonāk laikrakstiem, žurnāliem, kartonam, aploksnēm, grāmatām, papīra pārtikas iepakojumiem, iepakošanas papīram, bet ne autiņbiksītēm, vienreizējām salvetēm vai papīram, kas klāts ar plastmasu.
    Papīra iepakojumiem jābūt sausiem un tīriem – pretējā gadījumā tiem ir vieta sadzīves atkritumiem paredzētajā konteinerī.
  • Stiklam paredzētajos konteineros jānonāk pudelēm, burkām bez vāciņiem, stikla lauskām un atgriezumiem, bet ne spoguļiem, porcelānam, kristāla pudelēm, keramikas, dezinfekcijas līdzekļu pudelēm, elektrības spuldzēm, logu stikla paketēm, automašīnu stikliem.
    Nav būtiski mazgāt stikla pudeles vai noņemt etiķetes – būtiski, lai tajās vairs nebūtu šķidrumu.
  • Plastmasai paredzētajos konteineros jānonāk plastmasas pudelēm, plastmasas pārtikas iepakojumiem, sadzīves atkritumu tarai, maisiņiem, plēvītēm, rotaļlietām bez elektroniskām ierīcēm, kombinētajiem iepakojumiem TetraPak un Elopak, piena, sulu iepakojumiem, un citiem iepakojumiem, metāla vāciņiem, skārdenēm un citiem sīkajiem metāla atkritumiem, bet ne zobu birstītēm, skūšanās nazīšiem, higiēnas līdzekļiem, medicīnas atkritumiem, šļircēm, aerosola flakoniņiem, krāsas trauciņiem, sīkajām un lielajām elektronikas iekārtām.

Ja vēl neesi sācis šķirot, bet izlasīji šos padomus – apsveicam, pirmais solis ir veiksmīgi sperts! 🙂 Nu laiks nākamajam – praktiskajam solim, kas būs ļoti liels, bet nebūt ne grūts!

Paldies, ka centies padarīt apkārtējo vidi tīrāku!

Atpakaļ uz mājas lapu
Šī vietne izmanto sīkdatnes. Sīkdatnes tiek izmantotas, lai apkopotu informāciju par vietnes apmeklējumiem, uzlabotu vietnes veiktspēju un piedāvātu lietotājiem atbilstošu saturu un reklāmas. Lai iegūtu vairāk informācijas, lūdzu, skatiet mūsu sīkdatņu lietošanas noteikumus. Lasīt vairāk.
Šī vietne izmanto sīkdatnes. Sīkdatnes tiek izmantotas, lai apkopotu informāciju par vietnes apmeklējumiem, uzlabotu vietnes veiktspēju un piedāvātu lietotājiem atbilstošu saturu un reklāmas. Lai iegūtu vairāk informācijas, lūdzu, skatiet mūsu sīkdatņu lietošanas noteikumus. Lasīt vairāk.